Salzburg

Salzburg

Salzburg, nebo chcete-li česky Solnohrad je velmi významným rakouským městem. Zároveň je také hlavním městem celé spolkové země, které propůjčil své jméno. Salzburg má dnes kolem 150.000 stálých obyvatel a v měřítku našeho jižního souseda je tak čtvrtým největším městem (hned po Vídni, Štýrském Hradci a Linci). Rozkládá se kolem významné rakouské řeky Salzach.

Z turistického pohledu je rozhodně nejzajímavější jeho nádherné historické jádro, které je mimochodem zapsáno na seznamu světového kulturného dědictví Unesco (už od roku 1996). I při krátké návštěvě rozhodně nesmíte minout Pevnost Hohensalzburg. Rozlohou se jedná a jeden z vůbec nejrozsáhlejších hradů v rámci regionu střední Evropy.

Nejslavnějším zdejším rodákem je jednoznačně světoznámý geniální hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Tak není divu že právě toto město každoročně hostí významný hudební festival. Ten byl poprvé uspořádán už v roce 1920 a i dnes má mnoho stálých návštěvníků prakticky z celé Evropy.

Salzburg

Doprava do Salzburgu

Díky solidní dálniční síti je Salzburg dobře a poměrně rychle dostupný vlastním automobilem. Třeba z Brna je cesta dlouhá asi 430 kilometrů, z Prahy potom jenom 330 km.

Salzburg je ale také velmi dobře dostupný třeba dálkovým linkovým autobusem. Například známá společnost Flixbus Vás dopraví do Salzburgu každý den a při včasné rezervaci už od 600 korun, s jedním přestupem (v rakouském Linci).

Samozřejmě lze cestovat také po kolejích. Jsou k dispozici spoje s přestupem v Linzi, ale například z Prahy jsou i přímé spoje. Pokud nechcete nebo nemůžete létat, je vlak o dost pohodlnější než autobus.

Nejrychlejší a také nejpohodlnější je ale pochopitelně doprava letecká. Místní mezinárodní letiště, které nese jméno nejznámějšího rodáka (W. A. Mozarta) je druhým nejdůležitějším vzdušným přístavem v celé zemi. Takže s lety sem není rozhodně žádný problém. Pokud si rezervujete svůj let třeba u některé nízkonákladové letecké společnosti s dostatečným předstihem, je cena opravdu velice příznivá.

Salzburg