Banská Bystrica

Banská Bystrica je jedním ze slovenských měst, které rozhodně stojí za Vaši návštěvu. Město nalezneme asi 160 kilometrů od Bratislavy, severovýchodním směrem. Trvale zde žije asi 79.000 obyvatel a v rámci Slovenska je pouze pět větších měst (po Bratislavě, Košicích, Prešově, Žilině a Nitře).

Městem protéká řeka Hron. Za návštěvu jednoznačně stojí především místní Městský hrad, jehož nedílnou součástí je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dalším zajímavým a známým místem je památník SNP, který pochází z roku 1969. A právě proto, že je Banský Bystrica úzce spjatá se Slovenským národním povstáním Vás nemůže překvapit, co všechno je zde podle něj pojmenováno.

Co navštívit v Banské Bystrici

Kromě výše zmíněného Městského hradu zaujmou hlavně místní kostely. Především Katedrála svatého Františka Xaverského , Kostel svatého Kříže, Kostel svaté Alžběty a Kostel svatého Jakuba rouhodně stojí za pozornost. Navštivte je určitě i v případě že nejste věřící, rozhodně to stojí za to.

Doprava do Banské Bystrice

Do Banské Bystrice se dostanete poměrně snadno hned několika způsoby.

Pokud máte rádi svoje tempo a svoje pohodlí, není problém dojet vlastním vozem. Třeba z Brna Vás čeká pouze 270 kilometrů a asi tři a půl hodiny jízdy. Tak třeba můj Opel Astra by o tom mohl mnoho vyprávět.

Pokud nepojedete vlastním vozem, můžete se vypravit třeba dálkovým autobusem. Například z Prahy Vás společnost Flixbus dopraví při včasné rezervaci už za 748,- korun.

Pokud fandíte dopravě po železnici, svůj spoj si jistě najdete také. Čeká Vás ale minimálně jeden přestup, v Bratislavě nebo v Bohumíně.

Historie Banské Bystrice

První písemné zmínky o městě se datují do roku 1255, kdy mu bylo uherským králem uděleno právo na těžbu surovin. To měl být především podnět pro řemeslníky, aby se podíleli na těžbě stříbra, zlata a železa.

Ubytování v Banské Bystrici

Podobně jako v ostatních městech této velikosti je i zde k dispozici celá řada ubytovacích kapacit.

Banská Bystrica