Lyon

Lyon je velkým a významným francouzským městem, které leží ve středovýchodní části veliké země galského kohouta. Zároveň je i druhým největším francouzským městem, co do počtu obyvatel. Nalézt jej můžete na soutoku dvou významných řek této oblasti, Rhôny a Saôny. Díky nim je celá oblast rozdělená na tři části.

Z pohledu samotné Francie se jedná o velmi významné velkoměsto. Kromě toho, že je centrem mnoha důležitých průmyslových podniků, je i opravdu klíčovou dopravní křižovatkou, a to jak siniční, železnični i leteckou. Zdejší univerzity vzdělávají studenty u celé země i zahraničí. Celkem zde sídlí devět vysokých škol, s více než 130.000 studenty.

Z pohledu turistů je jednoznačně největším lákadlem zdejší historické centrum, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví. Pokud Lyon navštívíte, třeba jenom na dva dny, tak ho určitě musíte navštívit. Mezi nejvýznamější památky patří například Katedrála svatého Jana Křtitele, nebo známá dominanta města Notre-Dame de la Fourvière na vrchu Fourvière.

Lyon leží na důležité železiční trati, díky které má velmi luxusní a rychlé spojení rychlovlaky TGV s Paříží i Marseille.

Doprava do Lyonu

Protože je Lyon důležitým dopravním uzlem, je i cesta tam velmi snadná. Nejrychlejší a nejpohodlnější je pochopitelně doprava letecká. Vzdušnou branou Lyonu je letiště Lyon-Saint Exupéry, které nalezneme asi 25 kilometrů od centra města. Díky včasné rezervaci letenek u některé z nízkonákladových společností lze cestovat za velmi příznivou cenu. Z letiště je velmi dobré vlakové spojení.

Pokud se bojíte létat, není žádný problém se sem dopravit třeba autobusem. Například společnost Flixbus nabízí linkové spoje prakticky každý den. Obvykle je nutný jeden přestup, v Mnichově nebo v Paříži a cena je už od 1.000 korun.

Další možností je vypravit se do Lyonu vlastním vozem. Díky dobrému dálničnímu spojení není cesta příliš náročná, i když třeba z Prahy Vás čeká asi 1100 kilometrů, tedy asi 10 hodin jízdy.

Lyon

Lyon