Drážďany

Drážďany jsou pro mnoho obyvatel z České republiky vůbec neblíže položeným německým velkoměstem. Jsou hlavním městem Saska a mají asi 530.000 obyvatel (celá metropolitní oblast asi 750.000). Jsou jedním z nejrozvinutějších míst bývalého východního německa.

Drážďany mají výhodnou polohu, leží na řece Labe a jenom 200 kilometrů od Berlína. Historické centrum láká každoročně turisty z celého světa. Za zmínku stojí hlavně Zwinger, což je v podstatě nádvoří nedokončeného zámku a dále třeba Katedrála nejsvětější trojice. Na fotografiích návštěvníků rozhodně naleznete také budovu opery (Semperoper).

Milovnící a znalci filmu se vždy na jaře přijíždějí na známý filmový festival, který se zaměřuje především na animovaný a krátký film. Také jeden ze světově nejvýznamějších jazzových festivalů můžete navštívit právě zde. Doslova celé město na pár dní ožije touto zajímavou hudbou, kterou můžete slyšet nejenom v klubech, ale i v parcích a na náměstích.

Samostatnou kapitolou je potom světoznámý vánoční trh. V době adventu ho navštíví neuvěřitelné množství lidí, z nichž mnoho je díky příznivé vzdálenosti i z České republiky.

Doprava do Drážďan

Protože Drážďany leží v blízkosti hranic s naší republikou je doprava velice snadná. Například z Prahy Vás vlastním vozem čeká cesta dlouhá asi 150 kilometrů, můj Renault Espace by o tom mohl vyprávět.

Pokud se ale na cestu autem necítíte, je tu také možnost vyrazit dálkovým autobusem. Například společnost Flixbus Vás sem dopraví už za 269,- korun bez přestupu (cena platí při včasné rezervaci a na noční spoje).

Pro fanoušky železnice je samozřejmě připravená i cesta vlakem, která se dá pořídit už od 500,- korun a je bez přestupu. Cesta je asi o 20 minut delší než spojení autobusem.

Samozřejmě má město i vlastní mezinárodní letiště, ale vzhledem k malé vzdálenosti ho asi příliš mnoho čechů nevyužije. Terminál je ale skutečně nádherným architektonickým počinem, podle mnohých návštěvníků je vůbec nejhezčím v Německu.

Drážďany

Canaletto - Dresden seen from the Right Bank of the Elbe, beneath the Augusts Bridge - Google Art Project