Lodž

Lodž je druhým největším městem našeho severního souseda. Má z mnoha hledisek velice výhodnou polohu, přímo v centrální části Polska. Trvale zde žije asi 770.000 obyvatel a jejich počet stále stoupá. Leží asi 130 kilometrů od Varšavy, jihozápadním směrem.

Je známým historickým městem, ale zároveň také jedním z nejvýznamějších polských průmyslových center. Díky místní filmové škole je zároveň v rámci polského filmu skutečným centrem.

Ve městě funguje velice dobře městská doprava, takže se tam bez problémů dopravíte kam jenom budete chtít. Tramvaje i autobusy jezdí na čas a jízdní řády jsou přehledné.

Památky Lodž

Protože se město nachází v Polsku, není žádným velkým překvapením že je většina významných památek církevních. Určitě nesmíte minout třeba Baziliku Menša, Protestantský kostel sv. Matouše s nádhernými varhany a také Pravoslavný kostel sv. Alexandra Něvského.

Dalším vděčným cílem turistů z celého světa je čtyři kilometry dlouhá Ulice Piotrkowska. Na té naleznete celou řadu významných budov.

Pro milovníky přírody je dobrou zprávou, že Lodž má svoji botanickou i zoologickou zahradu.

Doprava do Lodži

Vzhledem k tomu, že je Polsko naším sousedem, nabízí se samozřejmě cesta vlastním automobilem. Například z Prahy Vás čeká cesta dlouhá asi 500 kilometrů, z Ostravy je to ještě o dost blíže (asi 300 km).

Pokud se na cestu vozem necítíte, lze se dopravit také s pomocí dálkového autobusu. Například společnost Flixbus Vás sem dopraví už od 550,- korun, bez přestupu.

Fanoušek železnice má k dispozici z Prahy pouze spoje s přestupy, a ani z Ostravy to bez přestupu nepůjde.

Lodž