Turín
Turín je velké město v severozápadní Itálii, a je co se týká počtu obyvatel čtvrtým největším městem na Apeninském poloostrově. Ve městě samotném žije trvale asi 910000 obyvatel, ale pokud připočteme i okolní aglomeraci tak je to více než 1,7 milionu obyvatel.
Místní paláce jsou od roku 1997 zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
V rámci regionu je velmi důležitým průmyslovým centrem a kromě jiného zde například sídlí automobilka Fiat. Je také důležitým vzdělávacím, kulturním a sportovním centrem celé oblasti. Mnozí máme ještě v paměti rok 2006, kdy se právě v Turíně konaly zimní olympijské hry.
Památky Turín
V Turíně je k vidění spoustu zajímavostí a památek, ne jejichž prohlídku Vám rozhodně nebude stačit pouze jeden den. Pokud tedy budete ve městě jenom na krátkou dobu tak si musíte vybrat, co je pro Vás prioritou a co chcete navštívit přednostně.
Palazzo Reale – krásný královský palác, jehož stavba se datuje do let 1646–1658. Součástí jsou i překrásné zahrady a také velmi vyhledávaná královská zbrojnice.
Katedrála – byla vystavěna v letech 1491–1498 v krásném a typickém renesančním stylu.
Palazzo Madama – tento palác byl ve třináctém století hradem, který byl ve století patnáctém rozšířen a přestavěn. Přímo v paláci je umístěno muzeum umění.
Palazzo dell’Academia delle Scienze – zajímavá barokní budova ze sedmnáctého století, ve které můžete navštívit muzeum sbírek egyptského umění. Mnohými odborníky je tato egyptská expozice považována za vůbec nejvýznamnější po Káhiře a Londýně.
Palazzo Carignano – nejvýznamnější barokní památka na území města. Byla vystavěna v letech 1679–1684 a dlouho zde sídlil Italský parlament.
Členění Turína
Stejně jako ostatní velkoměsta se i Turín dělí na menší územně správní celky. Usnadní to orientaci ve městě a je to důležité i pro městskou administrativu. V případě Turína se jedná o osm čtvrtí, jsou to:
- Circoscrizione 1: Centro – Crocetta
- Circoscrizione 2: Santa Rita – Mirafiori Nord – Mirafiori Sud
- Circoscrizione 3: San Paolo – Cenisia – Pozzo Strada – Cit Turín – Borgata Lesna
- Circoscrizione 4: San Donato – Campidoglio – Parella
- Circoscrizione 5: Borgo Vittoria – Madonna di Campagna – Lucento – Vallette
- Circoscrizione 6: Barriera di Milano – Regio Parco – Barca – Bertolla – Falchera – Rebaudengo – Villaretto
- Circoscrizione 7: Aurora – Vanchiglia – Sassi – Madonna del Pilone
- Circoscrizione 8: San Salvario – Cavoretto – Borgo Po – Nizza Millefonti – Lingotto – Filadelfia
MHD Turín
Městská hromadná doprava je důležitou součástí každého moderního velkoměsta. Pro turisty i rezidenty je nejsnažším a cenově nejdostupnějším způsobem jak se v rámci města pohybovat. Nemusíte řešit obvyklé problémy s parkováním v centru a je podstatně levnější než taxi.
V Turíně funguje metro, které je už velmi dlouho plánováno a jeho první etapa byla dokončena v souvislosti s olympijskými hrami v roce 2006. Dále se rozšiřuje a plánuje se výstavba další linky.
Jinak Turín spoléhá na tramvaje, autobusy a v rámci širšího okolí potom příměstské vlaky.
Doprava do Turína
Turín má velmi dobré napojení na dálniční síť, a proto není problémem cesta osobním automobilem. Díky dálnici také připadá v úvahu cesta dálkovým autobusem, která je možná z mnoha Evropských měst.
Nejrychlejší a samozřejmě také nejpohodlnější je pochopitelně doprava letecká. Turín má své vlastní mezinárodní letiště, které se nachází asi 16 kilometrů od samotného centra. Letiště není tak vytížené jako třeba letiště v Miláně, které je ale vzdálené jenom okolo 100 kilometrů, takže se dá v případě lepšího spoje využít také s následným transferem do Turína.
Z letiště do města se dostanete velmi snadno autobusem, který jezdí každou půlhodinu. Případně můžete zvolit i vlak a nebo nejdražší a nejpohodlnější variantu, kterou je taxi.